Antalya’nın ardından Bursa’da çıkan orman yangını da kontrol altına alındı

Antalya’da saat 15.00 sıralarında çıkan orman yangınının kontrol altına alınmasının ardından Bursa’daki yangın da havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı.

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı.

Topuk mevkisinde çıkan yangının fark edilmesi üzerine bölgeye ekipler sevk edildi.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı yaklaşık 400 personel, 18 arazöz ve 48 araçla söndürme çalışmalarına katıldı. Havadan da 4 helikopter ve 4 uçakla yangına müdahale edildi.

Ekipler, rüzgarın da etkili olduğu bölgede yangını söndürmek için yoğun çaba sarf etti.

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, bölgeye gelerek söndürme çalışmalarını yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı.

Yangın, havadan ve karadan yapılan müdahaleyle kontrol altına alındı. Ekiplerin bölgedeki çalışmaları devam ediyor.

Vali Demirtaş: 100 hektarlık genişliğinde alanda etkili 

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde kızılçam ormanında çıkan yangına karadan ve havadan müdahale sürerken, söndürme çalışmalarını yerinde takip eden Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, yangının 100 hektarlık alanda etkili olduğunu söyledi. Vali Demirtaş, “Bugün saat 13.00 civarlarında, Orhanelimizin Topuk Mahallesi’nde yangın çıktı. Yaklaşık 100 hektar genişliğinde bir alan. Söndürme çalışmaları çok hızlı bir şekilde devam ediyor. 4 helikopter, 4 uçağımız var. Yaklaşık 400 personelle müdahale ediyoruz. Şu an nispeten çok şükür daha iyiyiz. Sağ olsun hem vatandaşlarımızla beraber, orman teşkilatımız, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, jandarmamız hep birlikte çok şükür bu yangını söndürmek için gayret ediyoruz. İnşallah en kısa zaman içerisinde de yangını kontrol altına alacağımızı düşünüyorum. Yerleşim yerleri pek de uzak değil. Uzaklık var tabii ama tedbirimizi alıyoruz. İnşallah en yakın zamanda söndürmek için gayret ediyoruz. 4 helikopter, 4 uçağın olması bizim açımızdan çok büyük bir avantaj, inşallah en kısa süre içerisinde bu yangını kontrol altına alacağız diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Çıkış nedeni belli değil

Yangının yüksek hava sıcaklığı nedeniyle çıktığının değerlendirildiğini belirten Vali Demirtaş, “Daha çıkış nedeni ile ilgili belli olan bir şey yok. Bunu da yangından sonra araştıracağız ama tabii son günlerde malumunuz hava sıcaklıkları çok, birdenbire arttı. Bundan olabileceğini düşünüyoruz ama yine de araştıracağız” diye konuştu.

Antalya

Antalya’nın Aksu ilçesi Hacıaliler Mahallesi’nde saat 15.00 sıralarında çıkan yangın, havadan ve karadan müdahale ile 2 saatte kontrol altına alındı.

2 uçak, 2 helikopter, 12 arazöz, 2 ilk müdahale aracı ve çok sayıda orman işçisinin müdahale ettiği yangında 5 hektar alan zarar gördü.

Soğutma çalışmaları devam ederken, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, itfaiye ekiplerinin arazideki çalışmalarını yerinde izledi.

Yangını söndürmek için bütün ekiplerin seferber edildiğini belirten Arslan, ilk tespitlere göre 3 evin yandığını, seralarda ve portakal bahçelerinin zarar gördüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir