Tarihi sezonda şampiyonluk hesapları: Süper Lig’de o rekoru kıran bir takım şampiyon olamayacak

Süper Lig’in bitmesine 4 maç kala Galatasaray ve Fenerbahçe’nin kıyasıya mücadelesi devam ediyor.

Ligde 34 maçta 93 puan toplayan Galatasaray, ligde lider konumunda bulunurken, en yakın takipçisi Fenerbahçe ise 89 puan topladı.

GALATASARAY REKORU KIRDI

Galibiyet başına 3 puan verilmeye başladığı dönemlerde 1988-89 sezonunda 93 puanla şampiyon olan Fenerbahçe rekoru elinde bulunduruyordu. Galatasaray ise bu sezon kazandığı 93 puan ile rekora ortak oldu.

GALATASARAY’IN ŞAMPİYONLUK İHTİMALİ

Süper Lig’de şampiyonluğun favorisi durumunda olan Galatasaray kalan 4 maçını kazandığı takdirde 105 puana erişecek. Böylece en fazla puan kazanan ve şampiyon olan takım Galatasaray olacak.

FENERBAHÇE’NİN ŞAMPİYONLUK İHTİMALİ

Ligde Galatasaray’ın 4 puan gerisinde bulunan Fenerbahçe, kalan maçlarında 4 puan elde etmesi durumunda 93 puan rekorunu tazelecek. Eğer Fenerbahçe kalan tüm maçlarını kazanırsa 101 puana ulaşacak.

Ancak Fenerbahçe, Galatasaray derbisini kazansa dahi Galatasaray’ın kalan diğer 3 maçında puan kaybetmemesi durumunda bu rekoru kırsa bile şampiyon olamayacak.

Fenerbahçe’nin şampiyon olabilmesi için Galatasaray’ın Sivasspor, Karagümrük ve Konyaspor maçlarından en az birinde berabere kalması gerekiyor. Ayrıca yine de bu sonuç Fenerbahçe’ye yetmiyor. Fenerbahçe’nin Rams Park’tan da mutlaka galibiyetle ayrılması gerekiyor.

Bu senaryoda ise Fenerbahçe 101 puana erişirken; Galatasaray 100 puanda kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir